به دنبال تامین حق خبرنگاران ورزشی در انجمن ورزشی نویسان هستیم

به دنبال تامین حق خبرنگاران ورزشی در انجمن ورزشی نویسان هستیم
معاون فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان معتقد است که حوزه رسانه و روزنامه‌ نگاری ورزشی نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را در سالم سازی فضای ورزشی و پیشگیری از تهدیدهایی دارد که رسانه و روزنامه‌ نگار ورزشی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.
و به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، دکتر عبدالحمید احمدی، به مناسبت روز جهانی خبرنگاران ورزشی با تبریک این روز به تمام روزنامه‌ نگاران عرصه خبر و حوزه رسانه ورزشی، اظهار کرد: کشور ما سابقه قابل توجهی در حوزه رسانه‌های ورزشی دارد و شاید بیش از 90 سال است که از انتشار اولین رسانه ورزشی سپری می‌شود. در این‌ راستا و در جهت حمایت از خبرنگاران ورزشی انجمن ورزشی نویسان نیز به صورت رسمی بیش از 20 سال است که فعالیت خود را دنبال می‌کند و در طی این سال‌ها توانسته جایگاه خود را از لحاظ پوشش بیش از هزار عضو خود در بعد داخلی و بین‌المللی پیدا کرده است.


وی خاطرنشان کرد: انجمن ورزشی نویسان در بعد داخلی توانسته ارتباطات خوبی را با وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک، کمیته‌ ملی پارالمپیک، فدراسیون‌های ورزشی و باشگاه‌های ورزشی برقرار کند و این انجمن را به عنوان یک نهاد تخصصی در حوزه رسانه و روزنامه‌ نگاری ورزشی معرفی کند. همچنین در بعد بین‌المللی نیز توفیقات خوبی را طی 20 سال گذشته کسب کردیم و با حضور در هیات رییسه انجمن آسیایی، جهانی ورزشی نویسان و کمیسیون‌های تخصصی و مشارکت در فعالیت‌ها و برنامه‌های بین‌المللی حوزه رسانه‌های ورزشی توانسته‌ایم این جایگاه را به خوبی فعال کنیم.


معاون فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان در ادامه یکی از رویکردهای انجمن ورزشی‌نویسان را برگزاری دوره‌های آموزشی و بر پایی کارگاه‌های تخصصی برای خبرنگاران ورزشی عنوان کرد و افزود: به منظور حضور فعال خبرنگاران در عرصه های بین‌المللی انجمن تلاش کرده با برگزاری دوره‌های آموزش‌های بین‌المللی و اعزام خبرنگاران به چنین دوره‌هایی در خارج از کشور، گام‌های موثری را بردارد و این دوره‌ها همچنان تداوم دارد.


مشاور عالی وزارت ورزش و جوانان اضافه‌ کرد: انجمن ورزشی نویسان طی این 20 سال سعی کرده خبرنگاران ورزشی با دغدغه‌ کمتر و شرایط بهتری فعالیت خود را دنبال کنند و در اعزام خبرنگاران به رقابت‌های برون مرزی همکاری خوبی را با فدراسیون وزارت ورزش و جوانان برقرار کند تا تسهیلات مناسب در اختیار خبرنگاران ورزشی قرار بگیرد.


دکتر احمدی خاطر نشان کرد: من اعتقاد دارم حوزه رسانه و روزنامه‌نگاری ورزشی نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری را در جهت اهداف ورزشی و سالم سازی فضای ورزشی و پیشگیری از تهدیدهایی دارد که فضای رسانه‌ای را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. بدون شک اگر رسانه و خبرنگار ورزشی در فضای سالمی کار کند، با اطلاع رسانی درست و نقد تحلیل مناسب می‌تواند از بسیاری از آسیب‌ها و تهدیدهایی که امکان دارد برای ورزش کشور مخرب باشد، جلوگیری به عمل آورد. به خصوص ورزش قهرمانی که همواره در معرض تهدید قرار دارد و انواع فسادها مثل تبانی، دوپینگ ، نادیده گرفتن ارزش‌های انسانی، فرهنگی، اخلاقی و خشونت‌های کلامی و رفتاری موجب آسیب رسانی به ورزش قهرمانی می‌شود. روزنامه‌نگاران ورزشی برای جلوگیری از ورود این گونه آسیب‌ها به فضای ورزش و سالم سازی آن نقش بسیار مهم و کمک کننده‌ای دارند و می‌توانند مسئولیت اجتماعی خود را به خوبی ایفا کنند.


معاون فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این پرسش که چه راهکاری را برای حل مشکلات صنفی خبرنگاران پیشنهاد می‌کنید؟ اظهار کرد: ما شاهد فضای رسانه‌ای متنوعی در کشور و به ویژه‌ در حوزه ورزش هستیم که اگر به خوبی مدیریت نشود، امکان این که به تهدید تبدیل شوند، زیاد است. این مدیریت می‌تواند هم از لحاظ بعد نظارتی مثل وزارت ارشاد باشد و هم از سوی رسانه‌ها. به طوری که رسانه‌ها باید مراقب باشند که با نشریات و رسانه‌های ورزشیکه در مسیر زردگرایی و تهدید یکسری ضدارزش‌ها حرکت می‌کنند ، همسو با آنها حرکت نکنند. در این زمینه نیاز به یکسری مراقبت‌های درونی توسط مدیران و دست اندرکاران رسانه‌ای داریم تا اجازه ندهند رسانه‌ها را به عنوان ابزاری زودگذر برای رسیدن به اهداف شخصی و پیشرفت خود استفاده کنند.


وی اضافه‌ کرد: متاسفانه در حوزه ورزش قهرمانی همیشه افرادی وجود دارند که به دنبال کسب منافع شخصی از طریق ورزش هستند و از هر ابزاری برای پیشرفت خود استفاده می‌کنند که در این زمینه نقش رسانه و خبرنگار ورزشی بسیار مهم است. به طوری که خبرنگار ناخواسته تبدیل به یک ابزاری برای رسیدن آنها به منافع و اهدف شخصی چنین افرادی می شوند. به نظر می‌رسد ورزشی نویسان در این خصوص باید از آگاهی لازم و آموزش‌های درست برخوردار شوند.


معاون فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های ما از زمان تشکیل انجمن، ایجاد شرایط کاری مطلوب برای خبرنگاران ورزشی به لحاظ حقوقی، رفاهی و تامین امنیت شغلی برای آنها است. من معتقدم خبرنگاران ورزشی از امنیت شغلی برخوردار نیستند و با تهدید یک روزنامه‌ ورزشی به لحاظ شغلی دچار مشکل می‌شوند یا مدیران رسانه‌ها حق و حقوق واقعی را برای خبرنگاران در نظر نمی‌گیرند و حتی آنها را از حداقل حقوق قانونی که همان تامین امنیت شغلی است، محروم می‌کنند. به‌ هر حال ما در انجمن ورزشی نویسان به دنبال آن هستیم تا شرایط کاری خبرنگاران ورزشی را به شکل مطلوبی تامین کنیم تا حق آنها پایمال نشود.
#1varzesh #خشونت #رسانه #رقابت #وزارت_ارشاد #وزارت_ورزش_و_جوانان #۱ورزش

[ منبع این خبر سایت ورزش 1 می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ورزش 1 منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن با ایمیل khabargroup.info@gmail.com ارتباط برقرار نمایید..

تبلیغات

جدیدترین اخبار ورزشی

تبلیغات