طلسم شوالیه های شرق نشکست

شوالیه های شرق همچنان می بازند و فوتبال همچنان امیدوار است که با افزایش تیمها در رویدادهای مهم چون یورو و جام جهانی و استفاده از راه کارهائی چون میزبانی مشترک و استخدام ستاره های ارزان تر شرقی شاید بتواند موازنه را به گونه ای برهم زند. تورج عاطف - نامه نیوز، آخرین ضربه پنالتی پرتغالی ها زده می شود، لهستان حذف می شود و این پایان کار آخرین شوالیه است. آری شوالیه استعاره ای از حکایت های تکراری تاریخ فوتبال جهان است. سالها است که فوتبال را می خواهند پدیده ای بدانند که قدرت هایش در سراسر جهان پراکنده است و از این رو است که شاهدیم  این دوره یورو را با 24 تیم برگزار کردند و پدیده ای به نام میزبانی مشترک را در جامهای جهانی و یورو دیده ایم اما یک اتفاق این بار هم رخ داد " حذف تمامی تیم های شرق اروپا " تا پیش از نیمه نهائی یورو.
تاریخ می گوید در 14 دوره جام ملت های اروپا، روسیه و چک و یونان یک بار  قهرمان شدند و بقیه جام ها به تیمهای غرب اروپا رسیده است. روسها سه بار نایب قهرمان شدند و چک ها یک بار و یوگوسلاوی سابق دو بار نایب قهرمان شدند  و این کلیه افتخارات این جام برای شوالیه های شرق اروپا است. شاید این آمارها در یورو چندان بد نباشد اما این نتایج درجام جهانی بدتر می شود. در همه جام های جهانی که برگزار شده بغیر از آفریقا و آسیا که هیچگاه به مراحل بالائی نرسیده اند و تنها کره جنوبی یک بار با آن کیفیت نا امید کننده چهارم جهان شد اما این اتفاق برای شوالیه های شرق اروپا  پر معنی تر است در کلیه مسابقات جام جهانی هیچگاه تیمهای اروپای شرقی قهرمان نشدند و تنها مجارستان در سالهای 1938 و 1954 و تیم چک اسلواکی سابق در سالهای 1934 و 1962 نایب قهرمان شدند.
به این پدیده نگاه دیگری می اندازیم؛  از بین 24 تیمی که در یورو 2016 حضور داشتند 10 تیم  از اروپای شرقی بودند و حالا  مطمئن هستیم هیچ تیمی از شرق اروپا در  نیمه نهائی نخواهد بود. براستی علت چیست ؟
تجربه باید بگوئیم تیمهای غرب اروپا حضور درخشانی در مرحله نهائی داشتند آلمان با 12 بار و اسپانیا با 10 بار و ایتالیاو فرانسه و انگلستان با 9 بار و پرتغال با هفت بار حضور به مرحله یک چهارم رسیدند و نباید از این مسئله غفلت کنیم که روسیه 11 بار در این جام شرکت کرده است و  چک که سالها در قالب چک و اسلواکی در این جام شرکت می کردند با 8 بارو کرواسی با 5 بار و رومانی 5بار و ترکیه با 4 بار  از پر سابقه ترین تیمهای این جام بودند اما بار دیگر براحتی حذف شدند.
 شاید اوکراین با دو بار و اسلواکی با یک بار از بی تجربه های این جام باشند اما این تیمها در قالب تیمهای شوروی سابق و چک و اسلواکی این تجربه را کسب کرده اند  اما گویا این تجربه هیچ کمکی به این تیمها نکرد و شاهد بودیم که تیمهائی چون رومانی و اوکراین و چک و ترکیه  خیلی راحت در مرحله گروهی و مجارستان  و کرواسی و لهستان در مرحله حذفی از دور رقابتها بیرون رفتند هرچند که باخت تیمهای کرواسی و لهستان با چاشنی بد شانسی همراه بود.
 کمبود نیروی انسانیتاریخ فوتبال می گوید ستارگان بی نظیری  بودند که از شوالیه های شرق به  فوتبال جهان معرفی شدند از پوشکاش مجارستانی و بلوخین و یاشین روسی و گئورگی هاجی رومانی و استیچکوف بلغارستانی و بونیک و ژارماخ و لاتو و لوانفسکی لهستانی و بوبان و داور شوکر و مودریچ کروات و ندود چک و شوچنکو اوکراین و...  بنگریم هر کدام مردان بزرگی در فوتبال  دنیا بودند اما این ستارگان هیچگاه چون کرایوف و پلاتینی و زیدان و فون باسن و گولیت و آنری و .... نتوانستند برای تیمهای خود مفید باشند  و تیم هایشان را یک تنه به قهرمانی برسانند.
کمبود زیر ساختهای باشگاهیبراستی نباید از این فاکتور مهم عبور کرد شاید فوتبال روسیه و اوکراین در سالهای اخیر سر مایه گزاری های بی شماری در باشگاه داری کرده باشند  اما سالها است که کسی خبری از تیمهای مجارستانی و بلغارستانی و کروات و چک و اسلواکی در فوتبال جهان بجز جرقه هائی ندارد این اتفاق از سالهای دور رخ داد و بسیاری از تیمهای غربی اروپا از این ستاره های شرق اروپا بهره می گیرند اما در تیم ملی باز شاهدیم که کمبودهای تجربه و روحی که در فرهنگ بسیاری از این کشور ها داشته و زیر ساخت های اقتصادی و اجتماعی  این کشورها نمی گذارد که آن باورهای خود را در مقابل تیمهای غرب از دست بدهند
شوالیه های شرق همچنان می بازند و  فوتبال همچنان امیدوار است که با افزایش تیمها در رویدادهای مهم چون یورو و جام جهانی و استفاده از راه کارهائی چون میزبانی مشترک و استخدام ستاره های ارزان تر شرقی شاید بتواند موازنه را به گونه ای برهم زند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن با ایمیل khabargroup.info@gmail.com ارتباط برقرار نمایید..

تبلیغات

جدیدترین اخبار ورزشی

تبلیغات